Twórcy skorzystali na nowelizacji
Polski Ład, który wszedł w życie 1 stycznia br., wraz z jego lipcową modyfikacją wpłynął na wynagrodzenia netto osób korzystających z tzw. kosztów autorskich.
Koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i praw pokrewnych lub rozporządzania przez nich tymi prawami wynoszą 50 proc. uzyskanego przychodu. Z tej preferencji mogą skorzystać twórcy uzyskujący przychody z tytułu m.in.: działalności twórczej w zakresie architektury, inżynierii budowlanej, urbanistyki, twórczości audialnej i audiowizualnej, programów komputerowych, gier komputerowych, działalności publicystycznej czy działalności badawczo-rozwojowej. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania zmniejsza się kwota zaliczki na PIT, przez co wysokość wynagrodzenia netto pracownika wzrasta – im wyższy jest udział przychodu podlegającego 50-proc. kosztom uzyskania przychodu w łącznym wynagrodzeniu, tym niższa jest podstawa jego opodatkowania. Co istotne, w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej. W 2022 r. jest to 120 tys. zł.
1 stycznia 2022 r. weszły w życie istotne zmiany dla twórców. Pierwsza z nich to likwidacja możliwości odliczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta